Türkiye Klinik Nörofizyoloji EEG-EMG Derneği İstanbul Şubesi tarafından her yıl düzenlenen EEG- EMG kursu 2021 yılında pandemi nedeniyle yapılamamıştır.


2022 yılında 17. ci EEG_EMG kursu  online olarak 7-11 Mart 2022  tarihleri arasında yapılacaktır.

KAYIT VE BAŞVURU

Doktorlara:
7-10 Mart tarihleri arasinda Nöroloji Asistan ve Uzmanlarına yönelik 2 gün EMG ve 2 gün EEG kursu olarak düzenlenmiştir. Kurs içeriği kıdemli asistan ve uzman olan doktorlarımıza yönelik olarak belirlenmiştir.
Yalnız EEG kursuna, yalnız EMG kursuna veya EEG ve EMG kursuna birlikte kayıt yaptırmak mümkündür.

Kurs Ücretleri:
EEG 750TL + KDV
EMG 750 TL+ KDV
EEG-EMG 1400TL + KDV olarak belirlenmiştir.

Teknisyenlere:
11 Mart 2022 tarihinde de 1 günlük EEG-EMG Teknisyen kursu düzenlenecektir. Teknisyen kursuna EEG veya EMG teknisyenliği yapanlar ve 2 yıllık elektrofizyoloji eğitimi alan öğrenciler katılabileceklerdir. Yalnız EEG veya yalnız EMG kursuna katılınabilecektir.
Kurs ücreti 400 + KDV TL dir.

Kurs ön kayıt başvuruları:
20 Aralık 2021 tarihinden itibaren .yapılacaktır.

İletişim: dinarsimsir@yahoo.com0532 605 74 38 (Dernek sekreteri Dinar ŞİMŞİR)

TÜRKİYE KLİNİK NÖROFİZYOLOJİ EEG EMG DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ

YENİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.

BAŞKAN: Sibel KARŞIDAĞ

BAŞKAN YARDIMCISI: Betül TEKİN

GENEL SEKRETER : Görkem ŞİRİN

SAYMAN: Metin MERCAN

ÜYE: Sezin BASLO

Bilimsel programaşağıdadır:
    1. EMG Kurs Programı (7-8 Mart 2022)
    2. EEG Kurs Programı  (9-10 Mart 2022)
    3. EEG Teknisyen Kursu( 11 Mart 2022)
    4. EMG Teknisyen Kursu (11 Mart 2022)

 

 

 

7 MART 2022 PAZARTESİ

 

 

EMG KURS PROGRAMI

8.45- 9.00

AÇILIŞ

 

Başkan: Ali Emre Öge & Meral Kızıltan

9.00-10.00

Örneklerle Sinir İletimi (Barış Baslo)

10.00-11.00

Örneklerleİğne EMG si (Emre Öge)

11.00-12.00

Elektrofizyolojikİncelemelerin Planlanması (Emre Öge)

12.00-13.00

ÖĞLE ARASI- STAND ALANI ZİYARETİ

13.00-14.00

Tuzak Nöropatiler

Başkan: Burcu Örmeci

Örneklerle üstekstremite tuzak nöropatileri (Ayşegül Gündüz)

Örneklerle alt ekstremite tuzak nöropatileri (Burcu Örmeci)

14.00-15.00

Travmatikmononöropatiler ve mononöropatimültipleks

Başkan: Sibel Karşıdağ

Örneklerle travmatik, iskemikmononöropatiler (Pınar Kahraman Koytak)

Örneklerle mononöropatimültipleks (Sibel Karşıdağ)

15.00-15.15

KAHVE ARASI- STAND ALANI ZİYARETİ

15.15-16.15

Pleksopatiler

Başkan: Feray Karaali Savrun

Örneklerle brakialpleksopatiler (Feray Karaali Savrun)

Örneklerle lumbosakralpleksopatiler (Metin Mercan)

16.15-17.15

Radikülopatiler

Başkan: Nurten Uzun

Örneklerl eüstekstremiteradikülopatileri (Nurten Uzun)

Örneklerle alt ekstremiteradikülopatileri (Emel Oğuz Akarsu)

 

 

8 MART 2022 SALI

 

9.00-10.00

Polinöropatilere yaklaşım ve Aksonalpolinöropatiler

Başkan: Kayıhan Uluç

Polinöropatilere yaklaşım (Kayıhan Uluç)

Örneklerle aksonalpolinöropatiler (Eren Gözke)

10.00-11.15

Demyelinizan Nöropatiler

Başkan: Tülin Tanrıdağ

Örneklerle akut edinsel demyelinizan polinöropatiler (Aysun Soysal)

Örneklerle kronik demyelinizan polinöropatiler (Tülin Tanrıdağ)

Örneklerle herediterdemyelinizan polinöropatiler (Münevver Gökyiğit)

11.15-11.30

KAHVE ARASI-STAND ALANI ZİYARETİ

11.30-12.45

Motor nöron Hastalıkları

Başkan: Zeliha Matur

Örneklerle ALS’de tanısal elektrofizyoloji (Zeliha Matur)

Örneklerle diğer motor nöron hastalıklarında elektrofizyoloji (Sezin Baslo)

Örneklerleüst motor nöron tutulumunun elektrofizyolojisi (Nermin Görkem Şirin)

12.45-13.30

ÖĞLE ARASI- STAND ALANI ZİYARETİ

13.30-14.30

Nöromuskuler Bileşke (Postsinaptik)

Başkan:Feza Deymeer

Postsinaptik Nöromuskuler Bileşke hastalıklarına elektrofizyolojik yaklaşım (Feza Deymeer)

Örneklerle Postsinaptik NöromuskulerBileşke hastalıkları (Fikret Aysal)

14.30-15.30

NöromuskulerBileşke (Presinaptik)

Başkan: Vildan Yayla

Presinaptik Nöromuskuler Bileşke hastalıklarına elektrofizyolojik yaklaşım (Vildan Yayla)

Örneklerle Presinaptik Nöromuskuler Bileşke hastalıkları (Elif Kocasoy Orhan)

15.30-15.45

KAHVE ARASI- STAND ALANI ZİYARETİ

15.45-16.45

Kas Hastalıkları

Başkan: Nebil Yıldız

Kas hastalıklarına elektrofizyolojik yaklaşım (Nebil Yıldız)

Örneklerle kas hastalıkları (Pınar Yalınay)

16.45-17.45

EMG Bulgularının Yorumlanması ve Rapor Yazma

Başkan: Ali Emre Öge, Meral Kızıltan

Olgularla Takdim: Münevver Gökyiğit & Nurten Uzun

17.45-18.00

KAPANIŞ

 

 

9 MART 2022 ÇARŞAMBA

 

 

EEG-UYKU KURS PROGRAMI

8.45- 9.00

AÇILIŞ

09.00-10.30

Çocuk EEG

Başkan: ÖzlemÇokar

Çocuklukçağı normal EEG ve matürasyon (Semih Ayta)

Çocukluk çağındafokal ve jeneralizeepileptiform anomaliler (Özlem Çokar)

10.30-10.45

KAHVE ARASI- STAND ALANI ZİYARETİ

10.45-11.30

Normal EEG ninGelişim Süreci ve Temel Özellikleri

Başkan: Zeynep Aydın

Normal EEG- Varyasyonlar (Reyhan Sürmeli)

Artefaktlar (Fulya Eren)

11.30-12.30

Aktivasyon Yöntemleri

Başkan: Dilek Ataklı

Normal Uyku EEG si (Ebru Nur Vanlı Yavuz)

EEG de aktivasyon Yöntemleri (Kemal Tutkavul)

12.30-13.30

ÖĞLE ARASI- STAND ALANI ZİYARETİ

13.30- 14.30

EpilepsiDışı Durumlarda EEG

Başkan:Sevim Baybaş

Epileptiform Olmayan Fokal ve Jeneralize Anomaliler (Sevim Baybaş)

Toksik-metabolik ve diğer ensefalopatiler,koma (Destina Yalçın)

14.30-15.30

Peryodik EEG Anomalileri ve Yoğun Bakım EEGsi

Başkan:Canan Aykut Bingöl

Peryodik EEG Anomalileri (Demet Kınay)

Yoğun Bakım EEG Terminolojisinin Standardizasyonu Kılavuzunun 2021 Versiyonu: Vaka

Örnekleri Eşliğinde (Ebru Altındağ)

15.30-15.45

KAHVE ARASI- STAND ALANI ZİYARETİ

15.45-16.45

Epilepsi ve EEG

Başkan:Nerses Bebek

Fokal interiktal epileptiform anomaliler (Ferda Uslu)

Jeneralize interiktal epileptiform anomaliler (Özdem Çetin)

16.45-17.45

İktal Anomaliler

Başkan:Candan Gürses

Fokaliktal anomaliler (Betül Tekin)

Jeneralize iktal anomaliler (Günay Gül)

 

 

10 MART 2022 PERŞEMBE

 

9.00- 10.00

Status Epileptikus

Başkan:Betül Baykan

Konvulzif status epileptikus (Ayten Dirican)

Nonkonvulzif status epileptikus (Betül Baykan)

10.00-12.00

EEG’de örneklerle rapor yazma (Bölüm 1)

Başkan:Candan Gürses

EEG raporlamada genel prensipler (Kadriye Ağan)

Fokal interiktal EEG anomalilerinde raporlama (Berrin Aktekin)

Fokaliktal EEG anomalilerinde raporlama (Candan Gürses)

12:00-13:00

ÖĞLE ARASI- STAND ALANI ZİYARETİ

13.00-15.00

EEG’de örneklerle rapor yazma (Bölüm 2)

Başkan:Naz Yeni

Jeneralize interiktal EEG anomalilerinde raporlama (İpek Midi)

Jeneralize iktal EEG anomalilerinde raporlama (Nerses Bebek)

Peryodik EEG anomalilerinde raporlama (Naz Yeni)

15:00-15:15

KAHVE ARASI- STAND ALANI ZİYARETİ

15.15- 17.15

Uyku

Başkan:Derya Karadeniz

15.15-16.00

Uyku ve solunum skorlaması (Gülçin Benbir Şenel)

16.00-16.45

Uykuda Bacak, Kardiyak olaylar ve Arousal skorlaması (Ayşe Deniz Elmalı)

16.45-17.15

Uyku Hastalıklarına Genel Yaklaşım (Derya Karadeniz)

17.15-17.30

KAPANIŞ/p>

 

 

11 MART 2022 CUMA

 

 

EEG TEKNİSYEN KURS PROGRAMI

8.45-9.00

AÇILIŞ

9.00-9.30

EEG aygıtını tanıma, cihaz ayarları, cihazın bakımı (Ebru Nur Vanlı Yavuz)

9.30-10.00

EEG elektrotları, elektrotların temizlenmesi, elektrot yerleştirme prensipleri, montajlar (Hande Alibaş)

10.00-10.30

Hastanın EEG çekimine hazırlanması, işlem hakkında bilgilendirme (Nimet Dörtcan)

10.30-11.00

Aktivasyon yöntemlerinin önemi, uygulanması (HV, FS, GA-GK, kısa süreli uyku ve uyku sağlama yolları) (Sibel ÜstünÖzek)

11.30-12.00

Artefaktların tanınması ve giderilmesi (Zeynep Baştuğ)

12.00-13.00

ÖĞLE ARASI- STAND ALANI ZİYARETİ

13.00-13.30

Normal ve patolojik EEG aktiviteleri (Hülya Ertaşoğlu)

13.30-14.00

Özel hasta grubuna yaklaşım ve ilk yardım (Fulya Eren)

14.00-15.00

Videolar ile EEG çekimpratiği (Hakan Yener & Metin Mercan)

15.00-15.15

KAPANIŞ

 

 

11 MART 2022 CUMA

 

 

EMG- UYARILMIŞ POTANSİYELLER TEKNİSYEN KURS PROGRAMI

8.45-9.00

AÇILIŞ

9.00-10.00

EMG aygıtını tanıma, cihaz ayarları, cihazın bakımı, elektrotlar, çekim parametreleri ve hastanın bilgilendirilmesi (Sezin Baslo)

10.00-11.00

Duysal, motor sinir iletim çalışmaları ve geç yanıtlar (Sadıka Özdemir)

11.00-12.00

İleti incelemelerinde protokoller (Metin Mercan)

12.00-13.00

ÖĞLE ARASI

13.00-13.30

Görsel Uyandırılmış Potansiyel ( VEP) İncelemesi (Vasfiye Kabeloğlu)

13.30-14.00

Beyin sapı uyandırılmış potansiyel ( BAEP) incelemesi (Nermin Görkem Şirin)

14.00-14.30

Somatosensoryel uyandırılmış potansiyel (SEP) incelemesi (Dilara Mermi)

14.30-15.00

Motor uyandırılmış potansiyel (MEP) incelemesi (Filiz Azman)

15.00-16.00

Video çekimleri ile ileti incelemeleri (Nermin GörkemŞirin & SadikaÖzdemir)

16.00-16.15

KAPANIŞ

(Duyurular - 03/02/2022)