KURS DUYURUSU

Türkiye Klinik Nörofizyoloji EEG-EMG Derneği İstanbul Şubesi tarafından her yıl düzenlenen EEG- EMG kursu bu dönem 18-22 Mart 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

Doktorlara: 
18-22 Mart 2019 tarihleri arasında Nöroloji Asistan doktorlarına ve Uzmanlarına yönelik 2 gün EEG ve 2 gün EMG kursu olarak düzenlenmiştir. Kurs içeriği kıdemli asistan doktor ve yeni uzman olan doktorlarımıza yönelik olarak belirlenmiştir. 
Yalnız EEG kursuna, yalnız EMG kursuna veya EEG ve EMG kursuna birlikte kayıt yaptırmak mümkündür. Kurs sonunda, katılım belgesi verilecektir.

Kurs Ücretleri:
EEG 500 TL
EMG 500 TL
EEG-EMG 900 TL 
olarak belirlenmiştir.

Kurs ücretine dahil olarak öğlen yemeği ile çay kahve ikramı sağlanacaktır. 

Teknisyenlere:
22 Mart 2019 tarihinde de 1 günlük EEG-EMG Teknisyen kursu düzenlenecektir. Teknisyen kursuna EEG veya EMG teknisyenliği yapanlar ve 2 yıllık elektrofizyoloji eğitimi alan öğrenciler katılabileceklerdir.

Kurs ücreti 250 TL dir.

Ücrete öğlen yemeği kahve arası dahildir ve kurs sonunda katılım belgesi verilecektir. 
 

Kursun verileceği adres:
DEDEMAN İSTANBUL Yıldız Posta Cad. No: 50, 34340, Gayrettepe, İstanbul

http://www.eeg-emgkursu2019.com/ adresinden duyurulacaktır. 
İletişim: nebahatpoyraz@hotmail.com

0532 6369757 (Dernek sekreteri Nebahat BOYRAZ)

Türkiye Klinik Nörofizyoloji EEG EMG Derneği İktisadi İşletme Hesabı
Banka Adı: Garanti Bankası
Hesap No: 6299982
Şube Kodu: 1373
İBAN: TR 56 0006 2001 3730 0006 2999 82

 

2019 EMG KURS PROGRAMI

20 Mart 2019 - Çarşamba

8:30-8:45 Kayıt ve açılış

9:00-10:00 Örneklerle Sinir İletimleri

Barış Baslo

10:00-11:00 Örneklerle İğne Elektromiyografisi

Emre Öge

11:00-11:30 Çay-kahve

 

11:30-12:30 Elektrofizyolojik incelemelerin planlanması

Emre Öge

12:30-13:30 Yemek

13:30-15:00 Tuzak nöropatileri

Ayşegül Gündüz-Burcu Örmeci-Elif Orhan

Mononöropatilere genel yaklaşım ve mononöropati mültipleks

Nurten Uzun-Aysun Soysal-Sibel Karşıdağ

 

15:00-15:30 Çay-Kahve

15:30-17:00 Pleksopatiler

Feray Karaali Savrun-Zeliha Matur-Metin Mercan

Radikulopatiler

Fikret Aysal-Nurten Uzun-Münevver Gökyiğit

 

21 Mart 2019 - Perşembe

9:00-10:30 Polinöropatilere genel yaklaşım ve aksonal polinöropatiler

Sibel Karşıdağ-Kayıhan Uluç-Eren Gözke

Ön boynuz hastalıkları

Nermin Görkem Şirin-Zeliha Matur-Ayşegül Gündüz

 

10:30-11:00 Çay-Kahve

11:00-12:30

Demiyelinizan polinöropatiler

Münevver Gökyiğit-Aysun Soysal-Tülin Tanrıdağ

Kas Hastalıkları

Feray Karaali Savrun-Nebil Yıldız-Pınar Yalınay

 

12:30-13:30 Yemek

13:30-15:00 Nöromüsküler Bileşke- Presinaptik (LEMS, Botulizm vb)

Barış Baslo- Elif Orhan–Vildan Yayla

Nöromüsküler Bileşke- Postsinaptik ( Miyastenia Gravis vb)

Feza Deymeer-Fikret Aysal-Kayıhan Uluç

 

15:00-15:30 Çay-Kahve

15:30-17:00 EMG bulgularının yorumlanması ve rapor yazma

Münevver Gökyiğit, Nurten Uzun, Aysun Soysal

 

EEG TEKNİSYEN KURS PROGRAMI-2019

22 MART 2019 CUMA

A SALONU

09.00-09.30

EEG aygıtını tanıma, cihaz ayarları, cihazın bakımı (teorik ve uygulama)
Ebru Nur VANLI YAVUZ

09.30-10.00

EEG elektrotları, elektrotların temizlenmesi, elektrot yerleştirme prensipleri, montajlar
Hande ALİBAŞ

10.00-10.30

Hastanın EEG çekimine hazırlanması, işlem hakkında bilgilendirilmesi
Emel OĞUZ AKARSU

10.30-11.00

Aktivasyon yöntemlerinin önemi, uygulanması (HV, FS, GA-GK, kısa süreli uyku ve uyku sağlama yolları)
Sibel ÜSTÜN ÖZEK

11.00-11.30

Kahve Arası

11.30-12.00

Artefaktların tanınması ve giderilmesi
 Sevim BAYBAŞ

12.00-12.30

Normal ve patolojik EEG aktiviteleri
Leyla BAYSAL

12.30-13.00

Özel hasta grubuna yaklaşım ve ilk yardım (çocuklar, bilinç bozukluğu, davranış bozukluğu gösterenler, komada olanlar, enfeksiyon hastaları, yeni beyin ameliyatı geçirmiş olanlar, kalp ve solunum yetmezliği olanlar, nöbet geçirmekte olanlar vb.)
Fulya EREN

13.00-14.00

Yemek Arası

14.00-16.30

CİHAZ BAŞI UYGULAMA EĞİTİMİ

Fulya Eren – Teknisyen: - Zübeyde Çalımbay Türköz

Emel OĞUZ AKARSU- Teknisyen Hakan Yener


EMG –UYARILMIŞ POTANSİYELLER TEKNİSYEN KURS PROGRAMI

22 Mart 2019

09.00-10.00 EMG

Vildan Yayla

10.00-11.00 VEP-BAEP

Aysun Soysal

11-11.30 Kahve arası

11.30-12.30 SEP-MEP

Zeliha Matur

12.30-13.30 Yemek

13.30- 16.00 Cihaz Başı Uygulama Eğitimi

Aysun Soysal- Zeliha Matur

EEG KURS PROGRAMI (18-19 Mart 2019)

18 Mart 2019 Pazartesi

09.00-11.00

I- NORMAL EEG nin GELİŞİM SÜRECİ ve TEMEL ÖZELLİKLERİ

 

  1. Normal EEG, Varyasyonları ve Artefaktlar (09.10 -10.10 / 10.10 -11.10)
    Kemal TUTKAVUL (1-4), Fulya Eren (2-5), Zeynep Baştuğ (3-6)

  2. Normal uyku EEG si ve EEG de aktivasyon yöntemleri (09.10 -10.10 / 10.10 -11.10)
    Ebru Nur Vanlı Yavuz (4-1), Nimet Dörtcan (5-2), Baki ARPACI (6-3)

11.00-11.10

Kahve arası

11.10-11.20

11.20-11.55

 

AÇILIŞ

II- NORMAL VE PATOLOJİK ÇOCUK EEG Sİ (EEG NİN MATURASYONU)

 

Veysi DEMİRBİLEK
Tek salonda yapılacaktır.

11.55-12.40

III- POLİSOMNOGRAFİ

 

Derya KARADENİZ
Tek salonda yapılacaktır.

12.40-13.30

Yemek

13.30-15.00

IV- EPİLEPSİ DIŞI DURUMLARDA EEG

 

  1. Epileptiform olmayan fokal ve jeneralize anomaliler, Toksik-metabolik ve diğer ansefalopatiler, koma (13.30 -14.15/14.15 -15.00)
    Canan AYKUT BİNGÖL (1-4), Destina YALÇIN (2-5), Sevim BAYBAŞ (3-6),    

  2. Peryodik EEG anomalileri (13.30 -14.15/14.15 -15.00)
    Veysi DEMİRBİLEK (4-1), Demet KINAY (5-2), Özlem ÇOKAR (6-3)

Özlem Çokar ‘Fokal ve jeneralize interiktal epileptiform anomaliler’ konusunu anlatacaktır

15.00-15.15

Kahve arası

V- EEG nin DEĞERLENDİRİLMESİ-RAPOR YAZMA
İnteraktif olgu sunumları ile EEG in değerlendirilmesi (kurs katılımcılarının olgu ve EEG örnekleri üzerinde değerlendirme ve rapor yazma denemeleri)

OTURUM VI

15.15-16.15 / Masa No.  

16.15-17.15 / Masa No.

Olgu-Rapor

Destina YALÇIN (1)

Destina YALÇIN  (6)

Olgu-Rapor

Sevim BAYBAŞ  (2)

Sevim BAYBAŞ  (5)

Olgu-Rapor

Demet KINAY (3)

Demet KINAY (4)

Olgu-Rapor

Baki ARPACI (4)

Baki ARPACI (3)

Olgu-Rapor

Handan MISIRLI (5)

Handan MISIRLI (2)

Olgu-Rapor

Naz Yeni (6)

Naz Yeni (1)

 

19 Mart 2019 Salı

09.00-12.30

VI- EPİLEPSİ ve EEG

 

  1. Fokal ve jeneralize interiktal epileptiform anomaliler (09.00 -10.00 / 10.00 -11.00)
    Ayşen GÖKYİĞİT (1-4), Nerses BEBEK (2-5), Dilek ATAKLI (3-6)

Dilek Ataklı ‘Peryodik EEG anomalileri’ konusunu anlatacaktır.

  1. Fokal ve jeneralize iktal EEG anomalileri (09.00 -10.00 / 10.00 -11.00)
    Günay GÜL (4-1), Nalân KAYRAK (5-2), Candan Gürses (6-3)

11.00-11.30

Kahve arası

 

  1. Konvulzif ve konvulzif olmayan status epileptikus (11.30 -12.30)
    Ebru ALTINDAĞ (1), İpek MİDİ (2), Berrin AKTEKİN (3), Ayten DİRİCAN (4), Zeynep AYDIN ÖZEMİR (5), Kadriye Agan (6)

12.30-13.30

Yemek

13.30-17.00

VII- EEG nin DEĞERLENDİRİLMESİ-RAPOR YAZMA
İnteraktif olgu sunumları ile EEG in değerlendirilmesi (kurs katılımcılarının olgu ve EEG örnekleri üzerinde değerlendirme ve rapor yazma denemeleri)

OTURUM VI

13.30-15.00 / Masa No.                  

15.30-17.00 / Masa No.

 Olgu-Rapor

Candan Gürses(1)

Candan Gürses (6)

 Olgu-Rapor

Berrin AKTEKİN (2)

Berrin AKTEKİN (5)

 Olgu-Rapor

Ebru ALTINDAĞ (3)

Ebru ALTINDAĞ (4)

 Olgu-Rapor

Betül Baykan (4)

Betül Baykan (3)

 Olgu-Rapor

Nalan KAYRAK(6)

Nalan KAYRAK  (1)

 Olgu-Rapor

Özlem ÇOKAR (5)

Özlem ÇOKAR (2)

 

13.30-15.00

1ci olgu takımı için rapor yazma:

15.00-15.30

Kahve arası

15.30-17.00

2ci olgu takımı için rapor yazma

 

Kapanış


 

(Duyurular - 08/01/2019)